Peyzaj

Sulama Sistemleri

Sulama Sistemleri

Sulama Sistemleri

Bahçenizde sulama hortumuna ve insan iş gücüne ihtiyaç duymadan, çim ve bitkilerinizin ihtiyacı olan suyun otomatik olarak, istenen miktarda ve zamanlarda otomatik olarak verilmesini sağlayan sisteme denir.

Sulama zamanlayıcılarının kontrol ettiği Selenoid (Elektrik & Pilli) vanalar, istenen bölgedeki su geçişini kontrol eder ve bu vanaların üzerine monte edilen Ana boru ve ekleme malzemeleri sayesinde su geçişi başlar ve tasarlanan noktalardaki sprey başlıklar sulama işlemini gerçekleştirir.

Zamanlayıcılar Elektrikli veya Pilli olarak talep ve olanaklar doğrultusunda seçilebilmektedir. Arazi Çim ve Bitki-Ağaç sulaması için genelde sprey başlıklar kullanılmaktadır.

Otomatik sulama sistemleri bazen iklim şartlarından bazen su kaynaklarının yetersizliğinden dolayı ortaya çıkmıştır. Küresel ısınma; sulama suyu kullanımında önemli bir etmen olmuştur. Nufüsların artması gıda ihtiyaçları ve buna bağlı olarak çiftçilerin üretimlerini arttırma isteği sulamanın önemini bir kat daha üste çıkarmıştır. Otomatik sulama sistemleri;topraktan en verimli ve tasarruflu faydalanmayı sağlar.

Ayrıca otomatik sulama sistemleri ile özellikle çim alanlar için önemli olan “homojen-eşit sulama” mümkün olmaktadır